Skip to Content
Pokrętło na pralce.

Pranie na zimno - w ten sposób ubrania zachowują swój kształt przez długi czas

Wełniane swetry są miłe, przytulne, elegancko wyglądają i na pewno należą do Twoich ulubionych ubrań. Aby tak było przez długi czas, a Twoje drogie jedwabne bluzki zachowały kształt i żywe kolory przez długi czas, zalecamy pranie delikatnych tkanin w zimnej wodzie. Tradycyjnie powtarzano nam, że brudną bieliznę należy zawsze prać w gorącej wodzie. Twierdzenie to utraciło już swoją aktualność.

Co to znaczy „pranie na zimno” i jakie ma zalety?

Czy już słyszałaś, że pranie na zimno jest przyjazne dla środowiska i chroni Twoje pranie, ale nie wiesz, co to dokładnie znaczy? Jeśli chcesz wyprać ubrania na zimno, to ile stopni Celsjusza ustawić na pralce? Pranie w niskiej temperaturze do 30 stopni Celsjusza jest delikatne dla tkanin i tekstyliów; w temperaturze 40 stopni Celsjusza i wyższej, ubrania szybciej się zużywają, a kolory blakną. Nadruki często pękają lub łuszczą się, a koszulki i mankiety szybciej się zużywają z powodu wysokich temperatur. Pranie w niskiej temperaturze chroni tkaniny i sprawia, że ubrania są trwalsze i nie trzeba tak szybko kupować nowych. Dzięki temu pranie na zimno jest pod wieloma względami szczególnie ekologiczne.

Jak funkcjonuje pranie na zimno?

Zgodnie z dyrektywą UE w sprawie ekoprojektu, od dnia 1 grudnia 2013 r. wszystkie pralki muszą być wyposażone w program zimnego prania z maksymalną temperaturą 20 stopni Celsjusza. W wielu nowszych modelach pralek temperaturę można również obniżać niezależnie od programu. Starsze pralki wyposażone są w programy o minimalnej temperaturze prania 30 stopni Celsjusza. W takich pralkach lekko lub normalnie zabrudzoną bieliznę prać można w programie do prania wełny lub tkanin delikatnych. Alternatywnie, delikatne tekstylia, takie jak jedwab lub wełnę, prać można oczywiście ręcznie. Jeśli na metce znajduje się symbol z dłońmi, to zaleca się pranie ręczne. Symbolem prania na zimno jest często kran z wodą, znajdziesz go zarówno na metce jak i jako oznaczenie programu na pralce. Więcej o symbolach na metkach możesz przeczytać tutaj.

Niskie temperatury chronią środowisko i portfel

Pralki zużywają najwięcej energii do podgrzewania wody. Dlatego dzięki wybraniu niższej temperatury prania można zaoszczędzić do 40 procent kosztów energii elektrycznej. Oszczędność energii jest szczególnie wysoka w przypadku prania na zimno w maksymalnej temperaturze 20 stopni Celsjusza; wtedy zużywasz do 70 procent mniej energii elektrycznej. W ten sposób przyczyniasz się do ochrony środowiska i jednocześnie redukujesz koszty. Stowarzyszenie producentów środków higieny osobistej i detergentów obliczyło, że przykładowo jedno pranie w temperaturze 60 stopni Celsjusza kosztuje 27 centów, w temperaturze 30 stopni Celsjusza 8 centów, a w temperaturze 20 stopni Celsjusza tylko 2 centy.

Pranie na zimno a higiena

Jeśli wybierzesz pranie na zimno, nie musisz się martwić się o higienę - w dzisiejszych czasach ubrania się często zmienia i pierze, więc do pralki dostaje się znacznie mniej bakterii i zanieczyszczeń niż w przeszłości. Nowoczesne pralki i wysokiej jakości środki piorące radzą sobie z praniem doskonale nawet w niskich temperaturach. Specjalne enzymy zawarte w środkach piorących przeznaczonych do prania na zimno umożliwiają skuteczne usuwanie zarazków, a nawet plam już w niskiej temperaturze. Uporczywe plamy można usunąć wstępnie, dzięki czemu będą skutecznie sprane. Nieprzyjemne zapachy i tak zostaną usunięte podczas prania. Pranie w niskiej temperaturze wystarczy, aby odświeżyć ubrania. Aby chronić pralkę przed gromadzeniem się brudu i zarazków, przynajmniej raz w miesiącu należy uruchomić pranie w temperaturze 60 stopni. Do prania w wysokich temperaturach nadają się znakomicie ręczniki i biała bielizna pościelowa.

 

Powiązane artykuły

  • Perwoll Renew Color

    Formuła odnawiająca intensywność kolorów Twoich ubrań, bez dodatkowych barwników.

  • Symbole prania

    Co oznaczają symbole na metkach ubrań

  • Detergent do wełny: delikatne pranie wełny i tkanin delikatnych

    Dlaczego środek do prania wełny i tkanin delikatnych ma tak duże znaczenie?