Skip to Content
Zdjęcie przedstawiające spodnią część żelazka.

Prasowanie ubrań: Szybko, skutecznie i bezpiecznie dla tkaniny

W przypadku wielu osób, prasowanie ubrań należy do najmniej lubianych domowych obowiązków. Wielki stos prania nie zachęca do sięgnięcia po żelazko i deskę do prasowania. Z tego powodu wiele z nas decyduje się na pominięcie tej czynności i prasowanie ubrań jedynie wtedy, gdy jest to koniecznie – na przykład przed rozmową o pracę. Podpowiadamy jak prasować, aby czynność ta była łatwa, szybka i zawsze przynosiła oczekiwane rezultaty!

Prasowanie ubrań: O tym należy pamiętać!

W Internecie znaleźć można wiele porad na temat tego, w jaki sposób szybko i skutecznie wyprasować ubrania. Większość z nich ogranicza się jednak do prostego stwierdzenia, że niezbędne jest właściwe rozpoznanie tkaniny i jej właściwości. Wiele osób popełnia błąd, ustawiając żelazko na najwyższą temperaturę i w ten sposób prasując cały stos świeżego prania. Pod warunkiem, że nie jesteś właścicielką żelazka parowego, ta metoda jest ogromnym błędem. Pamiętaj o tym, aby przed prasowaniem zawsze zapoznawać się z zaleceniami znajdującymi się na metce danego ubrania. Znajdziesz tam informacje na temat właściwej temperatury żelazka oraz tego, czy jego użycie jest w ogóle bezpieczne dla tkaniny.

Jak szybko prasować ubrania?

Istnieje kilka uniwersalnych porad dotyczących prasowania, które sprawdzą się w zdecydowanej większości przypadków:

 1. Pamiętaj o tym, aby stosować się do zaleceń znajdujących się na metce ubrania.
 2. Po praniu, przed powieszeniem ubrań na suszarce, strzepnij materiał tak, aby pozbyć się większych zagnieceń.
 3. W przypadku wielu tkanin dobrze sprawdzi się prasowanie, gdy są one jeszcze delikatnie wilgotne.
 4. Prasowanie ubrań warto przeprowadzać na ich lewej stronie. Dzięki temu, nawet jeśli zdarzy się nieoczekiwany wypadek, przypalenie pojawi się na niewidocznej stronie tkaniny. Poza tym, unikniesz dzięki temu niechcianego świecenia się materiału.

Wskazówka: W przypadku niektórych ubrań (takich jak garnitury, czy wełniane swetry), warto zastosować metodę prasowania przez bawełnianą ściereczkę. Pozwoli to na uniknięcie efektu błyszczenia tkaniny, oraz zapewni dodatkowe bezpieczeństwo!

Kiedy prasowanie ubrań jest niezbędne?

Czasami prasowanie jest czynnością niezbędną, której nie można pomijać. Nie chodzi jedynie o to, aby wyglądać schludnie podczas rozmowy kwalifikacyjnej! Pamiętaj o tym, że jeśli jesteś mamą, to prasowanie ubranek dla niemowlaka jest koniecznością! Dlaczego? Wysoka temperatura żelazka działa jak sterylizator – pozwala na zabicie wszelkich bakterii i innych mikro organizmów znajdujących się na tkaninie. Niemowlęta dopiero nabierają odporności na różne choroby i alergie, dlatego warto prasować ubrania przed ich użyciem. Lekarze zalecają, aby postępować w ten sposób przynajmniej do 2-3 miesiąca życia dziecka.

Jak prasować szybciej i łatwiej?

Jeżeli nie jesteś fanką prasowania, ale lubisz wyglądać schludnie i elegancko, warto zastanowić się nad zainwestowaniem w odpowiedni sprzęt, który ułatwi Ci pracę. Żelazko parowe, na przykład, nie wymaga ustawiania temperatury. Jest ona automatycznie dostosowywana do każdej tkaniny. Poza tym, takie urządzenie działa niezwykle sprawnie i pozwala na uzyskanie perfekcyjnych rezultatów.

Parownica jest świetnym urządzeniem, które sprawdzi się na przykład w sytuacji, gdy chcesz jedynie szybko odświeżyć, wyprasowane wcześniej, ubranie wyciągnięte z szafy.

Nie można także zapominać o wygodnej desce do prasowania. Jej wysokość musi być właściwie dostosowana do Twojego wzrostu. Dzięki temu będzie Ci się prasowało wygodniej i unikniesz bólu kręgosłupa!

Teraz już wiesz, jak prasować! Jeżeli chcesz poznać więcej naszych porad, koniecznie zajrzyj na bloga Perwoll. Dowiesz się z niego między innymi, jak prać sztuczne futro, jedwab, bieliznę i nie tylko!

Kobieta prasuje ubrania na desce do prasowania.

Powiązane artykuły

 • Spódnica ze spodni

  Parę starych jeansów możesz z łatwością przerobić na nowy element garderoby. Spódniczka jeansowa ze spodni? Sprawdź, jak zrobić!

 • Kintsugi Jeans DIY

  Naprawa podartych jeansów z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Podstawy zrównoważonej garderoby

  Jak wdrożyć w szafie zasady zrównoważonego rozwoju

 • Spódnica ze spodni

  Parę starych jeansów możesz z łatwością przerobić na nowy element garderoby. Spódniczka jeansowa ze spodni? Sprawdź, jak zrobić!

 • Kintsugi Jeans DIY

  Naprawa podartych jeansów z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Podstawy zrównoważonej garderoby

  Jak wdrożyć w szafie zasady zrównoważonego rozwoju