Skip to Content

Wełna merino: jak prać, aby zachować miękkość tkaniny

Swetry, koce i przytulne zimowe ubrania wykonane z wełny merynosów nie bez powodu cieszą się ogromną popularnością. Również miłośnicy aktywnego wypoczynku uwielbiają tego typu odzież, ponieważ jest bardzo ciepła. Zastanawiasz się, jak prać wełnę merino? Aby mieć pewność, że Twoje ulubione ubranie pozostanie tak samo przyjemne w dotyku po praniu, a także przetrwa odplamianie bez szwanku, należy pamiętać o kilku zasadach. Szczególnie istotny jest właściwy detergent i program prania. Podpowiemy Ci, na co zwrócić uwagę oraz jak wygląda skuteczne i bezpieczne pranie wełny merino.

Jak prać wełnę merino w pralce

Jeansy, czy bardzo delikatne materiały, takie jak wełna, puch i inne włókna naturalne, są zazwyczaj dość wymagające, jeśli chodzi o czyszczenie i pielęgnację. Wełna merynosów stanowi jednak pewien wyjątek, bo ten naturalny materiał jest wyjątkowo łatwy w pielęgnacji. Dzięki antyzapachowym i antybakteryjnym właściwościom, wełny merynosów nie trzeba prać po każdym noszeniu. Jest to konieczne tylko, gdy szybkie odświeżenie na powietrzu nie przynosi już rezultatów.

W wielu przypadkach wystarczy rozwiesić ubranie na świeżym powietrzu i pozostawić na noc. Po tym czasie z tkaniny zwykle znikają nieprzyjemne zapachy. Pranie wełny merino jest konieczne dopiero po dłuższym i częstszym noszeniu lub w przypadku pojawienia się plam i zabrudzeń.

Wełna merino może być bez obaw prana w pralce. Należy jednak pamiętać, aby postępować zgodnie z instrukcjami producenta podanymi na metce. Do prania należy wybrać maksymalną temperaturę wynoszącą między 30 a 40°C. W przypadku zbyt wysokiej temperatury, wełna merino może się skurczyć i stracić kształt. Prędkość wirowania również powinna być jak najniższa – wystarczy około 600 obrotów na minutę. Z reguły program „easy care” spełnia powyższe wymagania i jest szczególnie delikatny dla Twoich ubrań.

Podczas prania wełny merino, do bębna pralki można również dodać inne elementy odzieży. Należy jednak pamiętać, aby prać razem tylko te same kolory. Wełna merino może się bardzo szybko odbarwić. Należy również zapinać wszelkie zamki błyskawiczne, suwaki i guziki. Pozwoli to zapobiec wyrywaniu nitek podczas prania.

Jak prać wełnę merino ręcznie

Wełna merino może być również prana ręcznie. W tym przypadku należy jednak upewnić się, że używasz odpowiedniej ilości detergentu. W tym celu zapoznaj się z informacjami znajdującymi się na opakowaniu produktu. Aby chronić włókna wełny, nie należy prać ubrań w temperaturze powyżej 40°C! Mogłoby to doprowadzić do skurczenia materiału!

W czym i jak prać wełnę merino?

Do prania wełny merynosowej zalecamy stosowanie profesjonalnego detergentu, dedykowanego specjalnie do wełny, takiego jak Perwoll Wool & Delicates. Jeśli masz pod ręką jedynie silny detergent lub szampon, możesz ich użyć w wyjątkowych sytuacjach, na przykład podczas podróży. Najważniejsze, o czym należy pamiętać: nie używaj wybielaczy ani płynów do zmiękczania tkanin. Mogą one poważnie uszkodzić włókna wełny.

Wskazówka: przed pierwszym praniem zapoznaj się z informacjami znajdującymi się na metce. Znajdziesz tam wszystkie najważniejsze wskazówki.

Teraz gdy już wiesz, jak prać wełnę merino, koniecznie zapoznaj się z naszymi innymi praktycznymi poradami. Sprawdź, jak prać kołdrę puchową, ubrania z jedwabiu oraz jak zadbać o wiskozę.

Powiązane artykuły

  • Zrównoważony rozwój jest kluczowy

    Przykładamy dużą wagę do opakowania aby było funkcjonalne i nadawało się do recyklingu.

  • Perwoll Delicate

    Specjalny płyn do pielęgnacji wełnianych i delikatnych tkanin.

  • Jak prać wełnę?

    Pranie wełny nie musi być trudne. Istnieje jednak kilka zasad, o których należy pamiętać, aby zapewnić ochronę miękkim i wrażliwym włóknom.

  • Zrównoważony rozwój jest kluczowy

    Przykładamy dużą wagę do opakowania aby było funkcjonalne i nadawało się do recyklingu.

  • Perwoll Delicate

    Specjalny płyn do pielęgnacji wełnianych i delikatnych tkanin.

  • Jak prać wełnę?

    Pranie wełny nie musi być trudne. Istnieje jednak kilka zasad, o których należy pamiętać, aby zapewnić ochronę miękkim i wrażliwym włóknom.