Skip to Content
Na różowym materiale znajduje się szpula różowej nici, igła ,słoik wypełniony różowymi koralikami i złote nożyczki.

Jak przerobić stary sweter na modny?

Z pewnością znasz ten problem: stoisz przed swoją przepełnioną szafą i wciąż nie masz się w co ubrać. Najwyższy czas zrobić z nią porządek! O ile niektóre rzeczy możesz śmiało posegregować do oddania lub sprzedania na pchlim targu, o tyle jest kilka elementów garderoby, z którymi nie chcesz się rozstać. Sweter pasuje jak ulał, ale wygląda trochę nudno? Znamy sposoby na przerabianie swetrów, dzięki którym możesz wkrótce mieć nową-starą część garderoby. Najlepsze jest to, że nie wymaga to szczególnego doświadczenia, czy profesjonalnych umiejętności. Dowiedz się, jak przerobić sweter!

Jak przerobić stary sweter na modny: Pętla na plecach

Posiadasz sweter, który jest przytulnie miękki, ale trochę nudny? W takim razie ten sposób na przerobienie swetra jest właśnie dla Ciebie. Proste ubranie przyciąga wzrok pomysłowym wycięciem z tyłu.

Wszystko, czego potrzebujesz to:

 • Stary sweter
 • Opaska materiałowa wykonana z dowolnego materiału i w dowolnym kolorze
 • Nożyczki
 • Pistolet na gorący klej lub igła i nitka

Najpierw delikatnie rozcinasz sweter z tyłu na środku. Górna część kołnierza może być zwykle odcięta. Należy również usunąć metkę z tyłu. W kolejnym kroku używa się pistoletu do klejenia na gorąco albo sięga się po igłę i nitkę, aby zszyć lub skleić ze sobą brzegi. Na koniec nawlekamy wstążkę (szczególnie szlachetnie wygląda wstążka satynowa) na dużą igłę i przeciągamy ją. Dla zachowania równych odległości należy je wcześniej zmierzyć. I już wiesz, jak przerobić stary sweter na modny! Możesz go prać tak samo, jak zwykle. Pamiętaj jednak, że delikatne materiały takie jak wełna powinny być czyszczone przy zachowaniu szczególnej ostrożności, do prania wybierz Perwoll Renew Wool.

Jak przerobić stary sweter? Zrób z niego czapkę!

W przypadku, gdy sweter nie będzie już na Ciebie pasował, masz możliwość uszycia z niego czegoś innego, na przykład czapki. Jest to dziecinnie proste: Wykorzystaj do tego dół swetra, który stanowi idealny mankiet dla czapki. W pierwszym kroku obróć sweter na lewą stronę i przyłóż inną czapkę, aby narysować jej zarys. Teraz połącz przód i tył swetra szpilkami i zszyj czapkę – uwaga: nie zszywaj mankietu! Dopiero w ostatnim kroku wytnij czapkę i gotowe!

Przerabianie swetra dla początkujących

Jeśli nie masz wprawy w posługiwaniu się igłą i nitką, istnieją inne możliwości upiększenia swetra. Możesz na przykład użyć naprasowanek, namalować coś markerami to tkanin lub przykleić perełki, kamyczki, albo wstążki.

Naprasowanki: Moda lat 90-tych wraca do nas jak bumerang, a wraz z nią znane kiedyś wszystkim naprasowanki. Jak przerobić sweter na modny przy pomocy naprasowanek? To proste! Te produkty dostępne są w wielu różnych kształtach, kolorach i motywach. Jeszcze przed przystąpieniem do pracy, należy zapoznać się z instrukcjami producenta. Nie wszystkie materiały nadają się bowiem do umieszczenia na nich naprasowanek. Pamiętaj również o tym, aby dokładnie wyprasować obszar, na którym chcesz nakleić nową ozdobę. Kolejnym krokiem jest umieszczenie naprasowanki w wybranym miejscu i położenie na nią ręcznika kuchennego (pozwoli to ochronić materiał swetra). Przy niewielkim nacisku prasuj naprasowankę przez około 30 sekund. Pamiętaj o tym, aby szczególną uwagę poświęcić rogom i krawędziom. Na sam koniec odwróć sweter na lewą stronę i ponownie przeprasuj miejsce, w którym znajduje się modna ozdoba.

Markery do tekstyliów: Jeśli chcesz dać ponieść się swojej kreatywności, możesz ozdobić ulubiony sweter przy pomocy specjalnych markerów. Dzięki temu z łatwością zadecydujesz, czy motyw ma być większy, czy mniejszy oraz gdzie dokładnie ma się znajdować. Najbezpieczniej będzie, jeśli przed przystąpieniem do pracy wykonasz szablon. Umieść go następnie na pożądanym miejscu i ponownie pomaluj. Możesz też zdecydować się na dodanie szczegółów takich jak wzorzysty kołnierz lub kolorowe mankiety. Przy zakupie markerów upewnij się, że są one odpowiednie dla danego materiału, z którego wykonany został Twój sweter. Zawsze postępuj zgodnie z instrukcjami producenta! Pamiętaj także, że ubrania na których znajdują się wzory namalowane przy pomocy markerów powinny być prane w niższych temperaturach. Użyj właściwego środka, takiego jak kapsułki Perwoll Renew Color, które działają już przy niskich temperaturach.

Kamyki i perły: Chcesz ozdobić swój ulubiony sweter przy pomocy kamyków i pereł? To również można zrobić bez użycia igły i nitki. Wystarczy, że zaopatrzysz się w specjalny pistolet do gorącego kleju. Szczególnie modne będą brokatowe kamienie na kołnierzu lub mankietach. Inną opcją jest uformowanie serca z perełek i przyklejenie go w wybranym miejscu na swetrze.

Teraz już wiesz jak przerobić stary sweter na modny! Koniecznie sprawdź inne artykuły na naszym blogu i dowiedz się, co zrobić z podartą koszulą, jak naprawić jeansy oraz jak prać kołdrę puchową.

Powiązane artykuły

 • Spódnica ze spodni

  Parę starych jeansów możesz z łatwością przerobić na nowy element garderoby. Spódniczka jeansowa ze spodni? Sprawdź, jak zrobić!

 • Kintsugi Jeans DIY

  Naprawa podartych jeansów z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Podstawy zrównoważonej garderoby

  Jak wdrożyć w szafie zasady zrównoważonego rozwoju

 • Spódnica ze spodni

  Parę starych jeansów możesz z łatwością przerobić na nowy element garderoby. Spódniczka jeansowa ze spodni? Sprawdź, jak zrobić!

 • Kintsugi Jeans DIY

  Naprawa podartych jeansów z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Podstawy zrównoważonej garderoby

  Jak wdrożyć w szafie zasady zrównoważonego rozwoju