Skip to Content
Kobiety podczas zakupów vintage

Przygotuj się: jak robić zakupy vintage?

Bardzo niewiele doświadczeń jest równie satysfakcjonujących, jak znalezienie stylowego ubrania vintage, perełki czekającej na odkrycie. Nie zawsze jest to takie proste. Niekiedy, po bezowocnych godzinach przeszukiwania wieszaków z aksamitną, jedwabną i bogato zdobioną odzieżą damską, możesz zacząć się zastanawiać, czy szukasz aby w dobrym miejscu.

Gdzie znaleźć ubrania vintage

Całkiem łatwo jest sprawdzić strony internetowe butików vintage, pękające w szwach od ubrań sygnowanych nazwiskami wielkich projektantów, jak i tych mniej znanych oraz pojedynczymi skarbami. Ale jeśli wolisz dreszczyk emocji związany z polowaniem na wymarzone ubranie vintage, wówczas będziesz musiała spróbować szczęścia w salonach z taką właśnie odzieżą lub sklepach charytatywnych, które mają damskie ubrania. Zanim jednak przekroczysz ich próg, mała rada: odrób pracę domową. Dowiedz się, która epoka oferuje to, czego szukasz i zapoznaj się ze stylem, który Ci się podoba. Sprawdź w czasopismach modowych, które style vintage są obecnie na topie: nie ma przecież sensu inwestować w sukienkę swingową z lat 50. i kardigan z koralikami, jeśli reszta z nas przeniosła się do lat 60.

Dwoje ludzi podczas zakupów vintage w second- handzie

Następnie wybierz lokalizację. Sklepy z używaną odzieżą w zamożniejszych dzielnicach oferują droższe oryginały. Prawdopodobnie znajdziesz ubrania za ułamek ceny, o których w innym przypadku mogłabyś tylko marzyć. Mniej zamożne dzielnice miasta są skupiają wiele sklepów charytatywnych lub sklepów z odzieżą damską vintage. Jeśli jesteś cierpliwa, na pewno znajdziesz perełki.

Proste porady na temat napraw i przerabiania w duchu DIY

Vintage sznurowany stanik - dzięki naszym poradom zakupowym możesz nadać drugie życie skarbom z second-handu

Kiedy już znajdziesz coś, co ci się podoba, sprawdź tę rzecz szczegółowo. Małe wady mogą dodawać charakteru, ale większe plamy lub rozdarcia są niedopuszczalne. Sprawdzaj dokładnie brzegi, szwy i całe ubranie pod kątem pęknięć, rozdarć i dziur. Wiele można naprawić w domu, ale jeśli tkanina jest zużyta lub strzępi się, zmarnujesz pieniądze.

Oderwane guziki i haftki lub popsute zamki mogą być wymienione, a postrzębione brzegi naprawione. Jeśli szycie nie jest Twoją mocną stroną lub jeśli ubranie wymaga przeróbki, dlaczego nie zabrać go do krawca? Płacisz w końcu niską cenę za wysokiej jakości ubranie, więc może warto w nie zainwestować, jeśli otrzymasz coś, co będziesz nosić i z czego będziesz się cieszyć.

Dwie ostatnie wskazówki dotyczące zakupów z drugiej ręki:

 • Pamiętaj, że charakterystyczna sylwetka z epoki, którą kochasz, została częściowo osiągnięta dzięki noszeniu bielizny wpływającej na kształt sylwetki. Zaopatrz sie w nią, jeśli chcesz wyglądać jak najbardziej naturalnie.
 • Jeśli jesteś zakochana w stroju, ale nie jesteś przygotowa na noszenie gorsetu, pasa wyszczuplającego lub biustonosza o szpiczatych miseczkach, zastanów się, czy strój może być zmieniony przez profesjonalistę.

Odzież vintage bez charakterystycznego zapachu

Jak najlepiej pozbyć się uciążliwego zapachu naftaliny i zatęchłej piwnicy? Świeże powietrze i słońce to najlepsze naturalne metody na usunięcie przykrych zapachów. Spryskaj lekko odzież octem, używając butelki z atomizerem. Kwas w occie wyrówna pH i zniweluje nieprzyjemny zapach. Powiesić ubranie w pobliżu otwartego okna, aby przyspieszyć proces odświeżania. Jeśli to nie pomoże, spróbuj delikatnie wyprać odzież ręcznie, najpierw testując na małym skrawku materiału.

Niektóre plamy na kobiecych ubraniach w stylu vintage mogą znajdować się tam od dziesięcioleci i są prawdopodobnie zintegrowane z tkaniną. Na przykład plamy dezodorantów pod pachami. Środki do usuwania plam mogą na nie nie zadziałać, choć niektóre z nich można sprytnie zakamuflować lub ukryć przez stylowe wykończenia,łaty lub inne ozdoby.

Plamy z pleśni są zazwyczaj trwałe. Jednak można spróbować rozpylić wodę zmieszaną z sokiem z cytryny, sodą oczyszczoną lub octem na zabrudzony obszar i pozostawić ubranie na świeżym powietrzu lub na słońcu. Prostym sposobem na usunięcie lżejszych plam jest zastosowanie odpowiedniego produktu bezpośrednio na plamę przed praniem. W przypadku lekko zabarwionego lub pobrudzonego kołnierza, nanieś łagodny środek czyszczący bezpośrednio na plamę, pozostaw go na kilka minut, a następnie dokładnie spłucz.

Image credits:
Header image: Getty Images
Image of two people decorating  a shop-window: Getty Images
Close-up image of vintage bodice: Getty images

Ubrania vintage są piękne i są dobrym działaniem na rzecz zrównoważonego rozwoju. Z marką Perwoll dbamy o ten rozwój. Chcesz dowiedzieć się więcej? Przeczytaj więcej na ten temat.

Powiązane artykuły

 • Odpowiednie pranie: Sukienka bieliźniana vintage

  Przewodnik prania jedwabnych sukienek bieliźnianych vintage i innych delikatnych ubrań.

 • ShopNOholic

  Sprawdzone i genialne: skuteczne sposoby nieulegania fast fashion.

 • Twój styl w trzech krokach!

  Wskazówki stylizacji podkreślające niepodrabialny styl osobisty.

 • Odpowiednie pranie: Sukienka bieliźniana vintage

  Przewodnik prania jedwabnych sukienek bieliźnianych vintage i innych delikatnych ubrań.

 • ShopNOholic

  Sprawdzone i genialne: skuteczne sposoby nieulegania fast fashion.

 • Twój styl w trzech krokach!

  Wskazówki stylizacji podkreślające niepodrabialny styl osobisty.