Skip to Content
Kobieta ma na sobie zniszczone dżinsy.

Jak zrobić przetarcie na jeansach? To proste!

Twoje stare jeansy nadal pasują jak ulał, ale brakuje im odrobiny zadziorności? Wcale nie musisz ich wyrzucać lub oddawać! W zaledwie kilku krokach możesz wprowadzić nową świeżość do swojego jeansowego look'u i stworzyć własne, bardzo modne przetarcie na jeansach. W kolejnych krokach wyjaśnimy, jak przetrzeć jeansy!

Jak przetrzeć jeansy krok po kroku?

Możesz samemu stworzyć parę jeansów o zniszczonym wyglądzie bez zaawansowanych umiejętności szycia – wystarczy odrobina wprawy i cierpliwości. Potrzebne będą następujące materiały:

 • Para starych jeansów
 • Kreda krawiecka lub ołówek
 • Spiczaste nożyczki
 • Spiczasta pęseta
 • Igła
 • Opcjonalnie: tarka kuchenna lub papier ścierny

Jeszcze zanim przystąpisz do działania, powinieneś dokładnie przemyśleć, jak chcesz, aby twoje starte jeansy wyglądały. Możliwości są praktycznie nieograniczone. Jak przetrzeć spodnie jeansowe? Możesz na przykład postawić na równe przetarcia na nogawkach spodni, lub pojedyncze, nieregularne przetarcia i dziury? Decyzja zależy wyłącznie od Ciebie i Twojej kreatywności!

Nogi osoby w jeansach i trampkach
Jak zrobić przetarcie na jeansach w kilku prostych krokach? To łatwe!

Dziury w nogawkach spodni: Typowe dla pary zniszczonych jeansów są dziury w nogawkach. Najpierw dokładnie narysuj je ołówkiem lub kredą krawiecką. Teraz wytnij linię za pomocą nożyczek. Szczególnie nadają się do tego małe, spiczaste nożyczki. Tą czynność wykonuj ze szczególną ostrożnością. Następnie rozerwij resztę otworów rękoma, aby uszkodzenia wyglądały bardziej naturalnie. Używając pęsety i igły, ostrożnie wyciągnij najpierw nitki poprzeczne, a następnie nitki pionowe z materiału pomiędzy liniami cięcia.

Dziury na kolanach: odwróć dżinsy na lewą stronę i wytnij trochę jeansu na wysokości kolan. Im bardziej nierówne i frędzlowane cięcia, tym bardziej podkreślisz "zużyty look".

Jak zrobić przetarcie na jeansach: Oprócz dziur, możesz użyć małej tarki kuchennej, trochę papieru ściernego lub pumpeksu, aby nanieść na dżinsy przetarcia – tak mocne lub subtelne, jak lubisz najbardziej.

Rozprute końcówki: W przypadku postrzępionych końcówek nogawek spodni, kluczowa jest ich długość: utnij nogawki spodni nieco powyżej kostek. Jeśli chcesz, postrzęp końcówki za pomocą igły i pęsety.

Jak zrobić przetarcie na krótkich jeansach: Świetny pomysł na cieplejsze dni

Podczas cieplejszych miesięcy, krótkie szorty jeansowe lub bermudy są świetną alternatywą dla długich spodni. Szczególnie po opalaniu krótkie jeansowe spodenki dobrze eksponują Twoją brązową karnację. Celowo umieszczone w jeansach rozdarte obszary dodają wykończenia i podkreślają każdy letni look. Może i przetarte jeansy niespecjalnie sprawdzą się w przypadku eleganckich, biznesowych looków, ale za to podczas imprezy lub urlopu zrobisz na wszystkich piorunujące wrażenie.

Rada eksperta: Niezależnie od tego, czy nosisz krótkie czy długie jeansy, upierz je po wycięciu dziur. W ten sposób usuniesz z dżinsów wszystkie pozostałości po kredzie krawieckiej lub liniach ołówka. Upewnij się także, że używasz odpowiedniego detergentu – na przykład Perwoll Renew Black do czarnych jeansów lub Perwoll Renew Color w przypadku klasycznych kolorów.

Teraz już wiesz, jak zrobić przetarcie na jeansach. Twoje spodnie będą znowu modne! Koniecznie sprawdź nasze inne artykuły. Dowiedz się między innymi jak prać sztuczne futro, jedwab oraz wełnę!

Powiązane artykuły

 • Spódnica ze spodni

  Parę starych jeansów możesz z łatwością przerobić na nowy element garderoby. Spódniczka jeansowa ze spodni? Sprawdź, jak zrobić!

 • Kintsugi Jeans DIY

  Naprawa podartych jeansów z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Podstawy zrównoważonej garderoby

  Jak wdrożyć w szafie zasady zrównoważonego rozwoju

 • Spódnica ze spodni

  Parę starych jeansów możesz z łatwością przerobić na nowy element garderoby. Spódniczka jeansowa ze spodni? Sprawdź, jak zrobić!

 • Kintsugi Jeans DIY

  Naprawa podartych jeansów z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Podstawy zrównoważonej garderoby

  Jak wdrożyć w szafie zasady zrównoważonego rozwoju