Czy jesteś już profesjonalistką w praniu różnych tekstyliów? Ale może nadal denerwujesz się, gdy wyjmujesz z szafy swoją ulubioną koszulę, mimo że czystą, to nadal mocno wygniecioną? Aby pomóc Ci złożyć pranie szybko i łatwo, przedstawiamy nasze najlepsze wskazówki i sztuczki na składanie koszulek do szuflady i nie tylko!
Kilka ruchów ręką często wystarczy, aby prawidłowo złożyć pranie i tym samym utrzymać porządek w szafie. Jeśli chcesz sobie to ułatwić, możesz złożyć pranie za pomocą specjalnej deski do składania. W ten sposób wszystkie ubrania mają ten sam rozmiar i mogą być schludnie przechowywane w szafie. Czy chcesz być w stanie zrobić to bez żadnych dodatkowych narzędzi? Szczegółowe wskazówki na składanie ubrań różnych rodzajów znajdziesz w tym artykule!
W przypadku topów i koszulek wystarczy złożyć rękawy po obu stronach, aby uzyskać kwadratowy kształt. Najłatwiej jest to zrobić, kładąc T-shirt przodem do dołu na płaskiej powierzchni. Delikatnie wygładź go przed złożeniem. Złóż oba boki z rękawami w kierunku środka, mniej więcej do dekoltu. Dłuższe rękawy, na przykład od swetrów, można skrzyżować lub złożyć. Przed całkowitym złożeniem prania można również złożyć kaptur. Na koniec należy złożyć dolną połowę koszulki do góry, aż do kołnierza.
Jeansy, legginsy, rajstopy i inne tego typu elementy garderoby można łatwo złożyć, jeśli założysz ich nogawki na siebie. W zależności od tego, ile miejsca ma Twoja szafa, złóż spodnie na pół, umieszczając dolne obszycie na pasku. Możesz też złożyć spodnie na dwa razy, dzięki czemu uzyskasz krótszy, ale wyższy komin. Zaletą dżinsów jest to, że wszelkie zagniecenia szybko znikają, gdy je nosisz. Nie ma się więc czym martwić, jeśli przy ich składaniu będziesz nieco niedokładna. W naszej instrukcji prania jeansów znajdziesz więcej wskazówek pielęgnacyjnych. Szczególną ostrożność należy zachować w przypadku spodni garniturowych. Staraj się orientować po zagnieceniach, które mają spodnie. Jeśli chcesz zachować szczególną ostrożność, powieś spodnie garniturowe na specjalnym wieszaku do spodni.
Przy składaniu spódnic pomaga również wcześniejsze nadanie im prostokątnego kształtu. Jeżeli spódnica jest długa i rozszerza się w kierunku dołu, należy złożyć oba boki do środka. Następnie najlepiej podzielić spódnicę na trzy części. Złóż dolną część do góry, górną część na dół i spódnica jest złożona.
Sposoby na składanie ubrań nie ograniczają się jedynie do większych części garderoby. Samo pranie bielizny często nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać! Szczególnie problematyczne okazują się biustonosze. Przed ich praniem koniecznie zapoznaj się więc z naszym artykułem na ten temat. Oszczędzisz czas i wysiłek, jeśli w ogóle nie będziesz składać bielizny po praniu. Zamiast tego po prostu zbieraj bieliznę do koszy lub szuflad. Aby nie uszkodzić miseczek biustonoszy, układaj je luźno za sobą lub na sobie.
W przypadku kolorowych, wzorzystych skarpetek raczej nie sprawdzi się wrzucenie ich luzem do szuflady. Połóż więc dwie pasujące do siebie skarpetki jedna na drugiej, złóż je do środka, a dopiero później umieść w szafie!
Dodatkowa wskazówka dotycząca składania prania: W przypadku topów, spodni, slipów i skarpetek warto zastosować tzw. metodę pack. Działa ona w następujący sposób: zamiast składać ubrania na środku, złóż górną część każdego ubrania w dół, a następnie złóż dolną część w górę. Teraz schowaj dolną część do dekoltu lub pasa. W ten sposób możesz przechowywać swoją ulubioną koszulę, na przykład w pozycji pionowej w szufladzie lub w szafie.
Składanie ubrań mamy już za sobą! Teraz nadszedł czas na ręczniki i pościel! Dobra wiadomość jest taka, że mają one już optymalny prostokątny kształt. Dlatego wystarczy złożyć je na środku. Składanie prześcieradeł jest nieco trudniejsze ze względu na ich kształt i gumki. Najpierw dokładnie rozłóż prześcieradło. Wciśnij przeciwległe rogi do siebie, aby utworzyć mały prostokąt. Ponownie, nie musisz składać prześcieradła tak starannie. Po założeniu prześcieradła na łóżko, wszystkie zagniecenia same z niego zejdą.
Dodatkowa wskazówka dotycząca składania pościeli: Złóż starannie prześcieradło i poszewkę, ułóż je jeden na drugim i wsuń w pustą poszewkę na poduszkę. W ten sposób cały komplet będzie zawsze razem.
Teraz już znasz nasze sposoby na składanie ubrań! Koniecznie zajrzyj do innych artykułów na naszym blogu. Dowiesz się z nich między innymi, jak prać kołdrę puchową, jak czyścić jedwab i o wiele więcej!