Skip to Content
Osoba trzymająca buty sportowe za sznurówki na tle otwartego bębna pralki.

Jak prać buty sportowe w pralce

Czy to bieganie, wędrówki, czy codzienne spacery – buty sportowe są narażone na wiele kurzu, potu oraz deszczu i dlatego tak szybko się brudzą. Na szczęście, większość butów sportowych można bez problemu wyprać w pralce. Podpowiadamy, jak powinno wyglądać pranie butów sportowych!

Pranie butów sportowych w pralce

Większość trampek i butów sportowych jest wykonana z włókien syntetycznych, więc bez problemu możesz je prać w pralce. Jeśli jednak buty zawierają skórę, lepiej postawić na pranie ręczne, aby uniknąć przypadkowego uszkodzenia. Zanim jednak rozpoczniesz pranie butów sportowych, najpierw z grubsza usuń z nich brud za pomocą szczotki z mocnym włosiem. Nie szoruj jednak zbyt mocno – plamy, których nie jesteś w stanie się pozbyć w ten sposób, zostaną usunięte na kolejnych etapach czyszczenia.

Jeśli Twoje trampki mają wkładki lub inne wyjmowane części, usuń je przed praniem. Buty z jakimikolwiek ćwiekami lub innymi dużymi metalowymi elementami nie powinny być prane w pralce, ponieważ mogą uszkodzić bęben. Sznurówki można zostawić, ale powinny być dobrze zawiązane. Możesz ze spokojem prać kilka par butów sportowych razem, aby zaoszczędzić energię. Aby jednak zapobiec uszkodzeniu bębna przez buty, należy zamortyzować trampki, umieszczając je w tekstylnym worku lub poszewce na poduszkę.

Dwa białe sportowe buty – jeden czysty, drugi brudny.
Jeśli zastanawiasz się jak prać buty sportowe w pralce – koniecznie skorzystaj z naszych porad!

Pranie obuwia sportowego powinno odbywać się tylko w cyklu prania delikatnego lub przeznaczonego dla wełny i najlepiej bez wirowania. Jeśli temperatura przekroczy 30 stopni, ryzykujesz rozpuszczenie kleju lub skurczenie się butów. W czym prać buty sportowe? Wybór detergentu nie jest obojętny. Polecamy jeden z płynów Perwoll Renew, które delikatnie pielęgnują włókna syntetyczne i neutralizują zapachy, co jest szczególnie pożądane w przypadku butów sportowych. Podczas prania nie należy używać płynu do zmiękczania tkanin, ponieważ zawarte w nim składniki aktywne mogą uszkodzić materiał, z którego wykonane są buty sportowe.

Jak prać buty sportowe w skrócie:

 • Usuń nadmiar brudu przed umieszczeniem butów w pralce
 • Przed wsadzeniem do pralki usuń także wszystkie luźne i zdejmowane części
 • Umieść buty w specjalnym worku z tkaniny lub poszewce od poduszki
 • Wybierz cykl prania delikatnego lub przeznaczonego dla wełny i unikaj wirowania
 • Nie stosuj płynu do zmiękczania tkanin

Czyszczenie obuwia sportowego: Po praniu

Aby mokre buty zachowały swój kształt, należy wypchać je papierem, najlepiej niezadrukowanym. Papier doskonale wchłania wilgoć, a buty nie deformują się. Nie zaleca się stosowania drewnianych prawideł do butów, ponieważ mogą one zdeformować buty sportowe, a dodatkowo wydłużyć proces suszenia. Jeśli postawisz buty pionowo do suszenia, mogą się bardzo dobrze przewietrzyć. Wskazane jest, aby po pewnym czasie wymienić wilgotny papier na suchy. Należy unikać nagrzanego powietrza (na przykład zbyt blisko grzejnika) i bezpośredniego światła słonecznego, ponieważ usztywniają one buty i mogą uszkodzić materiał. Gdy tylko Twoje ulubione buty sportowe będą suche, można spryskać ich powierzchnię sprayem impregnującym. Nie tylko chroni on przed wilgocią, ale także zapobiega wnikaniu brudu w głąb materiału. Upewnij się, że produkt jest odpowiedni dla danego materiału i kombinacji kolorów.

Suszenie i czyszczenie obuwia sportowego w skrócie:

 • Wypełnij mokre buty papierem
 • Postaw buty pionowo do suszenia
 • Unikaj gorącego powietrza i promieni słonecznych
 • Zaimpregnuj buty po wyschnięciu

Ręczne pranie butów sportowych

Niestety nie wszystkie buty sportowe można prać w pralce, ponieważ niektóre materiały są zbyt wrażliwe. Wtedy warto postawić na pranie ręczne. Również w tym przypadku najpierw należy wyszorować brud szczotką. Następnie rozpuść trochę mydła w letniej wodzie i dokładnie szczotkuj but mokrą szczotką kolistymi ruchami. Następnie wytrzyj pozostałości mydła mokrą szmatką. Podobnie jak po praniu w pralce, wysusz buty, wypychając je gazetą i stawiając w pozycji pionowej.

Osoba czyszcząca buta sportowego ręcznie, przy pomocy szczotki.
Ręczne pranie butów sportowych może być łatwe!

Jak prać buty sportowe: Czyszczenie podeszwy

Trampki i inne buty sportowe z białą podeszwą wyglądają świetnie, ale niestety dość szybko ulega ona żółknięciu. Dzięki kilku łatwym sztuczkom sprawisz, że znów będzie śnieżno-biała. Specjalne gumki do usuwania brudu usuwają uporczywe plamy i pożółknięcia jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. W tej roli idealnie sprawdzą się także „magiczne gąbki”, które znajdziesz w drogeriach oraz Internecie. Uniwersalny środek czyszczący można kupić w prawie każdej drogerii. Jeśli to nie zadziała, masz możliwość potraktowania podeszwy wybielaczem. Zanurz w nim wacik, którym następnie przetrzesz zabrudzone miejsca podeszwy, aby lśniła jak nowa. Zachowaj szczególną ostrożność! Pamiętaj o gumowych rękawiczkach i uważaj, aby wybielacz nie skapnął na Twoje ubranie!

Teraz już wiesz jak wyprać buty sportowe. Koniecznie sprawdź nasze inne artykuły z których dowiesz się między innymi jak prać kołdrę puchową, czarne dżinsy lub jedwab.

Powiązane artykuły

 • Spódnica ze spodni

  Parę starych jeansów możesz z łatwością przerobić na nowy element garderoby. Spódniczka jeansowa ze spodni? Sprawdź, jak zrobić!

 • Kintsugi Jeans DIY

  Naprawa podartych jeansów z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Podstawy zrównoważonej garderoby

  Jak wdrożyć w szafie zasady zrównoważonego rozwoju

 • Spódnica ze spodni

  Parę starych jeansów możesz z łatwością przerobić na nowy element garderoby. Spódniczka jeansowa ze spodni? Sprawdź, jak zrobić!

 • Kintsugi Jeans DIY

  Naprawa podartych jeansów z wykorzystaniem starej filozofii japońskiej.

 • Podstawy zrównoważonej garderoby

  Jak wdrożyć w szafie zasady zrównoważonego rozwoju